Välkommen till Livsmedelsföretagens nya fördjupningskurs i arbetsrätt som genomförs i fysisk form i Halmstad den 7-8 november 2022. Under två dagar går vi igenom de viktigaste arbetsrättsliga lagarna, inklusive de nya LAS-reglerna, men mer djupgående än vid våra vanliga arbetsrättsutbildningar. Bland de lagar som behandlas finns LAS, MBL, förtroendemannalagarna, ledighetslagarna och diskrimineringslagarna. Vi fördjupar oss i rättspraxis från domstolarna och hur tolkningar och bedömningar gjorts utifrån lagbestämmelserna. Kursen genomförs med föreläsningar varvat med grupparbeten och casestudier. Kursens innehåll anpassas efter de kollektivavtal som gäller för livsmedelsbranschen.
Utbildningen riktar sig till dig som redan har grundläggande kunskaper inom arbetsrätt och arbetat med HR-frågor eller motsvarande under några år men vill fördjupa dina kunskaper inom ämnet med inriktning mot livsmedelsbranschens regelverk. Kursledare är arbetsrättsjurister från Livsmedelsföretagen.
Kursen genomförs i internatform under två hela dagar på Hotel Tylösand i Halmstad. I kurskostnaden ingår två luncher, en frukost och gemensam middag på kvällen dag 1. : Hotellrum bokas självständigt och separat av respektive deltagare som önskar övernatta. Rabatterat pris för hotellrummet finns att tillgå för kursdeltagarna. Mer information följer efter att vi mottagit din anmälan.
Varmt välkommen med din anmälan via denna länk. (Deltagarantalet är begränsat).
Kurskostnad: 5 900 kronor ex. moms (inklusive måltider)
För frågor om din anmälan: Tveka inte på att kontakta Magnus Hultman
För frågor om kursens innehåll: Vänligen kontakta Linnéa Eriksson