Hoppa till innehåll

Seminarium: Biogena kolflöden och industriell symbios

BioInnovation bjuder, tillsammans med forsknings- och innovationsprogrammet Biosociety, in till ett seminarium om resultat från två analyser om biogena kolflöden respektive industriell symbios. Seminariet riktar sig till företag, forskare och klustermiljöer med intresse för utveckling av ett effektivt nyttjande av biobaserad råvara i samverkan mellan aktörer.

28
apr
28 april 2026
Digitalt

Rapporten Sveriges biogena kolflöden är framtagen av RISE och består av ett syntesarbete av tidigare framtagna sammanställningar av kolflöden inom skogsindustrin, träindustrin samt jordbruket. På seminariet presenterar Karin Pettersson från RISE en aktuell bild av hur de gröna kolatomerna, det vill säga det biogena kolet, flödar genom den svenska bioekonomin.

Konsultföretaget Trossa har tagit fram en rapport som beskriver drivkrafter inom och framtida utvecklingsbehov för biobaserad industriell symbios. Merit Kaal från Trossa kommer ge en bild av aktuella symbiosmiljöer i landet samt vad som kan möjliggöra en fortsatt konkurrenskraftig utveckling av framtida industriella symbioser. I arbetet har fokus främst varit på skogs-, kemi- och textilindustrin.

Välkommen!

Sverker Danielsson, Biosociety och BioInnovation

samt projektgrupperna för områdesanalyserna.

Mer i kalendern