Livsmedelsföretagen sågar momsförslag 5 februari 2014 Livmedelsföretagens VD Marie Söderqvist på DN-debatt om förslaget att momsbefria ”hälsosamma” livsmedel. Läs debattartikeln
BUBS är Årets Livsmedelsexportör 2025: ”Vinnarskalle” 24 april 2025 2024 blev BUBS en internationell sensation, drivet av influencers i USA och Sydkorea. Svenskt lördagsgodis, med BUBS som galjonsfigur, fick över 122 miljoner visningar på TikTok och företagets omsättning nådde nästan 400 miljoner kronor. För sina exportframgångar har BUBS nu belönats med priset Årets Livsmedelsexportör.
Cajsa Warg-prisets finaljury 2025: stjärnkockar, matprofiler och kokboksälskare 13 april 2025 Cajsa Warg-priset utser Årets kokbok, har en prissumma på 100 000 kr och har snabbt etablerat sig som det folkliga och breda kokbokspriset. I årets finaljury hittar vi en spännande blandning av Sveriges bästa stjärnkockar, poddare och matjournalister.
Webbinarium: Hur använder man ”fullkorn” i märkning och marknadsföring? 9 april 2025 Den 6 maj anordnar FullkornsFrämjandet ett webbinarium om vilka möjligheter och regler det finns att förhålla sig till när man använder ”fullkorn” i märkning och annan marknadsföring.