Upptäck mer
Senaste nytt
Kokboken Solen av Adam & Albin vinner Cajsa Warg-priset och utmärkelsen Årets kokbok 2025
Krögarna Adam Dahlberg och Albin Wessman har en Michelinstjärna för restaurangen Adam/Albin. Nu kan de även stoltsera med att de har vunnit Cajsa Warg-priset och att deras kokbok Solen utsetts till 2025 års bästa kokbok. Utöver äran belönas vinnarna med en exklusiv keramikservis från Andrea Tsang och 100 000 kr.
Skriv på upprop för att skydda etanol och värna livsmedelssäkerheten
Etanol är en oumbärlig och säker ingrediens i handsprit, desinfektionsmedel och rengöringsprodukter och därmed viktig för livsmedelssäkerheten. Tillsammans med ett antal svenska branschorganisationer uppmanar Livsmedelsföretagen EU-kommissionen och medlemsstaterna att förhindra att etanol felaktigt klassificeras som ett CMR-ämne.
Nu kan Sverige börja exportera malt och havre till Kina
Under landsbygdsminister Peter Kullgrens besök i Kina 4–7 november undertecknades exportprotokoll för havre och malt. Ökad livsmedelsexport är en prioriterad fråga för den svenska livsmedelsindustrin, och Björn Hellman, vd Livsmedelsföretagen, och Per Arfvidsson, vice vd Lantmännen, deltog i delegationen.
