Upptäck mer
Senaste nytt
Inbjudan: Möte om Nato-upphandling av mat
Nato bjuder in till ett möte om upphandling av livsmedel den 16 juni i Luxemburg. Det är en möjlighet för svenska företag att lära sig mer om hur Natos upphandlingsprocess fungerar och naturligtvis också att berätta om sina produkter och lösningar. OBS! Sista anmälningsdagen är 15 maj.
Tydlig ökning av svensk livsmedelsexport 2025
Svensk livsmedelsexport ökade kraftigt under 2025. Enligt ny statistik från Jordbruksverket uppgick exporten till 93 miljarder kronor, vilket motsvarar en ökning med 10 miljarder kronor eller 12 procent jämfört med året innan. Samtidigt ökar handelsunderskottet, vilket tyder på att exportpotentialen inte tillvaratas fullt ut.
Konkurrenskraft och förenkling i fokus inför Irlands EU-ordförandeskap
EU är inte bara vår största marknad. Ungefär 95 procent av all livsmedelsrelaterad lagstiftning kommer från Bryssel. Snart tar Irland över EU-ordförandeskapet, och för att få reda på vilka frågor som landet kommer att driva skickade vi dit vår EU-expert Alexander Castwall.
