P4 Granskar: Matjättarnas makt
I en serie reportage granskar P4 Malmöhus maktförhållandena inom den svenska livsmedelskedjan. Bland annat tittar man närmare på hur leverantörer pressas att hålla nere sina priser och hur den ökande andelen EMV påverkar producenter och konsumenter.
Reportern: Därför kan matjättarna pressa leverantörerna
- Fyra stora butikskedjor dominerar dagligvaruhandeln i Sverige. Alla leverantörer måste sälja via dem för att nå ut med sina produkter.
- När de ska förhandla om pris och villkor är förhållandet ojämnt. De små leverantörerna får svårt att sätta sig upp mot kedjorna.
- Ofta står valet mellan att acceptera kedjans villkor – eller dra sig ur.
Leverantörers larm: Matjättarna pressar oss – trots dyr mat
- Trots att maten i butik fortsätter vara dyr, larmar livsmedelsleverantörer för P4 Malmöhus att de pressas av matjättarna att hålla nere sina priser. De pressade priserna gör att flera leverantörer har svårt att gå runt.
- Flera små leverantörer vittnar om att beroendet av matjättarna gör det svårt att förhandla upp priset, samtidigt som de ser att priserna i butik stiger. Men ICA:s inköpsdirektör försvarar deras sätt att jobba.
- Tomatodlaren Mats Olofsson, som slutat sälja via en av kedjorna, säger att man hade behövt öka priset, men inte kunnat göra det på sju år.
Flera av rösterna i inslaget har bytts ut, eftersom leverantörerna är rädda att förlora sina avtal.
Kampen i hyllorna – jättarnas egna märken breder ut sig
- Ica basic, Eldorado, Xtra. Matjättarnas egna märken har vuxit till att ta upp nästan en tredjedel av platsen i butikshyllan.
- En av dem som tillverkar åt kedjorna är skånske leverantören Tomas, som också säljer sitt eget varumärke i butikerna. På kedjans produkter är vinsten fyra gånger så låg.
- Men kommer en kedja med erbjudandet – kan det vara svårt att tacka nej.
Experten: Så påverkar det dig att kedjornas märken blir fler
- Kedjornas egna märken blir allt fler. Idag är de 30 procent av utbudet på butikshyllorna.
- Ulf Johansson, professor i marknadsföring, säger att det påverkar vår valfrihet när vi handlar, både positivt och negativt.
- Ibland väljer vi mellan två identiska produkter med olika pris – utan att veta om det.
För mer information