Ta del av presentationerna från vårt Brexitmöte

Den 16 oktober anordnade vi ett informationsmöte om Brexit för våra medlemmar. Du som inte kunde vara på plats kan här ta del av presentationerna från Kommerskollegium, Tullverket, Livsmedelsföretagen, Livsmedelsverket och Storbritanniens myndighet för miljö, livsmedel och landsbygd (DEFRA).

Big Ben i London.

Rasmus Bäckström, export- och handelsansvarig på Livsmedelsföretagen, var den som arrangerade mötet:

– En eventuell Brexit påverkar våra medlemmar på många plan. Därför är det viktigt för oss att synliggöra de olika aktörernas roller samt att medlemmarna får personlig kontakt med ansvariga myndigheter. Ett av de viktigaste budskapen från vårt möte är att oavsett vilken sorts Brexit det blir så kommer den ha stora konsekvenser för handeln med Storbritannien. Och Storbritannien kommer även fortsatt vara en av våra viktigaste handelspartners, så som företag måste man ha koll på utvecklingen. Som tur är finns det mycket hjälp och vägledning att få från de svenska myndigheterna, och man ska inte tveka att kontakta dem om man har frågor, säger Rasmus.

Även representanter för Regeringskansliet höll ett föredrag men utan någon presentation.

Om du har frågor om en presentation är det enklast om du vänder dig direkt till respektive organisation.

Livsmedels­företagen

Carl Eckerdal, chefekonom på Livsmedelsföretagen

Här hittar du Livsmedelsföretagens presentationer.

DEFRA

Här hittar du DEFRA:s presentation.

Kommerskollegium

Här hittar du Kommerskollegiums presentation.

Tullverket

Här hittar du Tullverkets presentation.

Livsmedelsverket

Här hittar du Livsmedelsverkets presentation. 

Har du frågor om Brexit?

Kontakta Rasmus Bäckström, export- och handelsansvarig på Livsmedelsföretagen.

Rasmus Bäckström

Ansvarig exportfrågor
Skicka e-post till Rasmus
08-762 65 34, 070-756 21 41